وبلاگ

بهترین و بروزترین توصیه های پزشکی را با ما مطالعه کنید...

آلرژی چیست؟

طبق تعریف آلرژی پاسخ غیرطبیعی بدن به بعضی عوامل خارجی است که به طور معمول بی ضرر بوده و در افراد غیر آلرژیک هیچ واکنشی ایجاد نمی‌کنند. این مواد را آلرژن یا حساسیت زا می‌نامند و انواع مختلفی دارند. 

رژیم غذایی مبتلایان به دیابت

در هر دو نوع ديابت، بسته به اینکه چه وقت و چه میزان غذا بخورید قند خونتان متفاوت خواهد بود. شما چه دیابتی باشید چه مستعد دیابت، اگر بیش از حد غذا بخورید قند خونتان بالا خواهد رفت و چنانچه به میزان لازم دارو مصرف نکنید، قند خونتان تغييرات شديد خواهد داشت. همچنین اگر قند خون به مدت طولانی بالا بماند عوارضی چون بیماری‌های قلبی، عوارض چشمی، مشکلاتی در پا مانند زخم، بيماری کلیه و غیره در پی دارد.

دیابت و کنترل قند خون

نظارت بر قند خون با گلوکومتر در منزل می‌تواند نشان دهد که دیابت چه میزان کنترل می‌شود و همچنین به عنوان یک راهنما برای تعدیل درمان عمل می‌کند. برای اغلب افراد، هدف رسیدن به قند خون ناشتا و سطوح قندخون ۸۰ تا ۱۲۰ میلی‌گرم بر دسی‌لیتر قبل از هر وعده‌ی غذایی است. اگر چه این اهداف در مورد افراد مختلف تا حدودی متفاوت است.

آلودگی هوا و آلرژی

مکرر شنیده‏ اید که آلودگی هوا باعث تشدید آلرژی می شود. واقعیت این است که عوامل حساسیت زای خارج از خانه مثل گرده‌های درختان و چمن ها و علف های هرز و نیز آلرژنهای جانوری و مایت داخل منزل به ذرات معلق موجود در هوای آلوده متصل می‌شوند و این اتصال سبب تشدید و تقویت حساسیت زایی ذرات آلرژی زا می‌شود.

لارو درمانی

لارو درمانی (ماگوت تراپی یا جراحی زنده) استفاده از لارو مگس lucilia دردرمان زخم های مزمن می باشد.

دراین روش لاروها که به صورت استریل کشت داده شده اند روی منطقه ی زخم قرار داده می شوند. سپس لاروها بافت مرده یا نکروز را خورده و محل زخم را از عفونت و بافت مرده پاکسازی می کنند (نوعی دبریدمان)

ژن و دانش ژنتیک مولکولی

ژن  (Gene)یک توالی نوکلِوتیدی خاص در DNA و یا RNA است که معمولا بر روی یک کروموزوم قرار میگیرد. یاخته‌های یک گیاه یا یک جانور دارای تعداد معینی کروموزوم است که ویژه آن گونه گیاهی یا جانوری می‌باشد و تعداد این کروموزومها در همه یاخته‌های آن فرد پایدار و یکسان است. 

پانسمان نوین

- تعریف پانسمان مدرن

- تفاوت پانسمان نوین با پانسمان های معمول دیگر

- مبانی عمل پانسمان های مدرن

- انواع محصولات پانسمان مدرن

مرور کلی تست قند خون

اگر شما دیابت دارید، نقش بسیار مهمی در مراقبت پزشکی از خودتان دارید و تست قند خون یک فرصت برای کنترل سلامتی شماست. اگرچه دیابت به عنوان یک بیماری مزمن شناخته می شود ولی با تغییر سبک زندگی و دارو قابل کنترل است. هدف عمده درمان در این بیماری، نگه داشتن سطح قند خون در محدوده نرمال یا نزدیک به نرمال است. 

پای دیابتی

مشکلات پا از عوارض رایج در بیماران دیابتی به شمار می روند. خوشبختانه مراقبت از پا می تواند بسیاری از این عوارض را مرتفع کند. در صورت بروز چنین عوارضی، مراقبت ها و توجهات روزانه ی پا موجب می گردد که عوارض رخ داده قبل از اینکه جدی شوند، شناسایی شده و تحت درمان قرار گیرند. 

سلول‌های ایمنی چگونه به یکدیگر کمک می‌کنند؟

سلول‌های ایمنی موجود در گره‌های لنفاوی و دیگر نقاط بدن از تعداد زیادی مولکول برای تبادل اطلاعات بین خود استفاده می‌کنند. "سیتوکین‌ها" مولکول‌هایی هستند که سلول‌های ایمنی به طور معمول از آنها برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند.

چگونه سلول‌های ایمنی مسیر خود را می‌یابند؟

سلول‌های ایمنی می‌توانند گره‌های لنفاوی را پیدا کنند چرا که این گره‌ها مولکول‌هایی می‌سازند که به منزله تابلویی است که روی آن نوشته شده "این یک گره لنفاوی است". سلول‌های ایمنی حین گشت زنی در بدن با عبور از کنار این تابلو متوجه حضور گره لنفاوی شده و وارد آن می‌شوند.

سیستم ایمنی چگونه عمل می کند؟

چگونه سیستم ایمنی انواع میکروب‌ها را از یکدیگر تشخیص می­ دهد؟ چگونه بدن شما انواع متفاوت گیرنده‌های آنتی‌ژنی را ایجاد می‌کند؟ چگونه سیستم ایمنی میکروب‌هایی را که قبلاً با آنها مواجه شده به یاد می‌آورد؟

سلول‌های بی شمار سیستم ایمنی

اکنون نگاهی داریم به سلول‌های متفاوتی که سیستم ایمنی را می‌سازند. همه این سلول­ ها آن قدر کوچک هستند که برای مشاهده آنها به میکروسکوپ نیاز داریم. مهمترین این سلول‌ها گلبول‌های سفید هستند که بر اساس شکل هسته به دو گروه سلول‌های چند هسته‌ای یا گرانولوسیت (دانه دار) و سلول‌های تک هسته‌ای تقسیم می‌شوند. 

سیستم ایمنی کجای بدن است؟

در سراسر بدن شما تنوع شگفت­ انگیزی از انواع سلول‌ها وجود دارد که هر نوع از آنها عملکرد خاص خود را دارند. سیستم ایمنی نیز از سلول­های ویژه‌ای به نام سلول‌های ایمنی تشکیل شده است.

آیا می‌دانید چرا فقط یک بار به برخی از بیماری‌ها مبتلا می‌شویم؟

زمانی كه میكروب‌ها وارد بدن شما می‌شوند به وضعیتی به نام عفونت دچار شده‌اید. معمولاً این عفونت با تب و معده تحریک‌پذیر (اسهال) همراه می‌باشد. اما اگر برای مدتی استراحت كنید در بیشتر موارد دوباره بهبودی پیدا می‌کنید. شما باید برای این بهبودی از سیستم ایمنی خود تشكر كنید.