وظیفه سیستم ایمنی چیست؟

آیا سیستم ایمنی را می‌شناسید؟ آیا از محل و عملكرد آن آگاهی دارید؟ روزانه با صدها و هزاران عامل بیماریزا برخورد دارید ولی به ندرت بیمار می‌شوید.

در واقع احساس سلامتی خود را مدیون فعالیت شگفت‌انگیز سیستم ایمنی می‌باشید در حالی که معمولاً توجهی به سیستم ایمنی و کارکردهای آن ندارید! اما آیا تا به حال فكر كرده‌اید كه اگر سیستم ایمنی نبود چه اتفاقی می‌افتاد؟

خوب ببینیم چه اتفاقی می‌افتد! معمولاٌ از هر صد هزار كودكی كه در جهان به دنیا می‌آیند یك نفر از سیستم ایمنی محروم است. این وضعیت با واژه طولانی "نقص ایمنی ترکیبی شدید" شناخته می‌شود. بدن چنین نوزادی در مقایسه با نوزاد سالم هیچگونه حفاظتی در برابر عوامل بیماریزا ندارد. منظور از عوامل بیماریزا میكروب‌هایی نظیر باكتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها هستند كه قادرند شما را بیمار كنند. این عوامل دلیل ابتلای شدید این نوزادان به عفونت‌ها هستند. این کودکان غالباً در اولین سال زندگی به عفونت مبتلا شده و در صورت عدم درمان می‌میرند. در واقع این مشکل را می‌توان نوعی نقص ایمنی مادرزادی تلقی کرد که علت آن مختل شدن پیشرفت تکامل بعضی از سلول‌های سیستم ایمنی می‌باشد. بدون شك نام بیماری مخوف ایدز را شنیده‌اید. همه قدرت بیماریزایی ایدز از این ناشی می‌شود که توانایی عملکردی سیستم ایمنی بدن را از بین می‌برد و آن را برای حفاظت در برابر همه انواع میکروب‌ها ناتوان می‌سازد. به عبارت دیگر بیماری ایدز، بدن را در برابر خود و سایر میکروب‌ها خلع سلاح می‌کند. احتمالاً حالا در می‌یابید كه اگر بدون سیستم ایمنی متولد می‌شدید یا عملكرد سیستم ایمنی شما متوقف می‌شد، درگیر میكروب‌هایی می‌شدید كه در شرایط طبیعی بدن شما می‌توانست در برابر آنها از شما محافظت کند. بنابراین علیرغم اینکه از کارکرد سیستم ایمنی بی خبر هستید و یا ممکن است تصور کنید سیستم ایمنی شما کار چندانی نمی‌کند ولی در حقیقت شبانه روز در حال حفاظت از بدن شماست.


هیچ نظری ارسال نشده است