پانسمان نوین

- تعریف پانسمان مدرن

- تفاوت پانسمان نوین با پانسمان های معمول دیگر

- مبانی عمل پانسمان های مدرن

- انواع محصولات پانسمان مدرن

تعریف پانسمان مدرن

به ماده زیست‌سازگار پوشاننده زخم و جراحت ناشی از تروما، برش، کوفتگی و سوختگی گفته می‌شود. این نوع پانسمان در فرایند تماس مستقیم با بافت بدن و در یک کُنش متقابل می تواند بهبود زخم و محیط بستر آن را با سرعتی بیش‌تر از حالت استاندارد یا پانسمان سنتی ایجاد کند. در گذشته و در پانسمان سنتی، باور بر این بود که خشک نگاه داشتن جراحت، به بهبود آن کمک می‌کند اما در سال‌های اخیر و با پژوهش‌های به ویژه هیمن و میباخ اصول پانسمان دگرگون گشته و امروزه سعی در نگهداری جراحت‌ها، با توجه به میزان ترشح و اگزودا، در یک پیرامون مرطوب می‌گردد. پانسمان های نوین به بهترین نحو این قابلیت را برقرار می کنند.

تفاوت پانسمان نوین با پانسمان های معمول دیگر

پانسمان های نوین اختصاصی عمل می کنند بدین معنی که بر حسب نوع زخم از مواد مختلفی استفاده می شود. پانسمان های نوین بهبودی سریع تری ایجاد می کنند، خاصیت میکروب کشی قوی تری دارند و باعث حفظ رطوبت در ناحیه زخم می شوند. ضمن این که دلمه در ناحیه زخم ایجاد نمی کنند . این باعث تسریع ترمیم زخم می شود.

مبانی عمل پانسمان های مدرن

1- عدم ایجاد دلمه در ناحیه زخم که باعث تسریع ترمیم زخم می شود.

2- تسریع فعالیت مواد حیاتی به نحوی که فاکتور ها و آنزیم های رشد در پانسمان های مدرن افزایش یافته و به ترمیم و کلاژن سازی کمک می کند.

3- دارا بودن لایه های نیمه تراوا و محافظ. در ساخت برخی از پانسمان های مدرن از سیالاتی (مانند نقره) استفاده شده که از ورود میکروب به محل زخم جلوگیری می کند. طبق تحقیقات، برخی میکروب ها قادرند از 64 لایه گاز عبور کنند. پانسمان های مدرن توسط یک لایه نازک گاز از ورود میکروب جلوگیری می کنند.

4- اسکار را به حداقل می رسانند.

5- کاهش درد در ناحیه زخم به وسیله هیدراته شدن پایانه عصب

6- تنظیم دمای زخم با دمای بدن و حفظ رطوبت

7- تعویض مکرر باعث سرد شدن سطح زخم و زیاد شدن پروسه درمان می شود ولی پانسمان های مدرن اغلب به صورت 48 ساعت یکبار تعویض می گردد.

انواع محصولات پانسمان مدرن

1- پماد عسل طبی (Antibacterial medical honey)

این محصول محتوای 100 % عسل لپتوسپرمو اسکوپاریوم می باشد. این پانسمان که دارایpH  پایین و اسمولاریته بالا می باشد با خاصیت آنتی باکتریایی بالا در برابر طیف گسترده ای از سوش های مقاوم مانند یک باکتری گرم مثبت به نام استافیلوکوکوس آرئوس مقاوم به متی سیلین (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus) و قارچ ها مقاومت کرده و به همراه حفظ رطوبت ایده آل محیط زخم، نقش موثری در بهبود زخم ایفا می کند. این محصول، مناسب زخم های دهانی و سینوسی مخصوصا در بیماران مبتلا به سرطان و ضعف سیستم ایمنی می باشد هر چند در زخم پای دیابتی، زخم عروقی، زخم سوختگی درجه یک و دو، زخم فشاری، زخم تروماتیک و جراحی نیز کاربرد دارد.

2- ژل عسل (Antibacterial Wound Gel)

دارای فرمول خاص متشکل 80 در صد عسل لپتوسپرموناسکوپاریوم به همراه 20 درصد ژل موم با ویسکوزیته بالا می باشد. به همین خاطر در برابر حرات بدن و ترشحات زخم ماندگاری بالا داشته و به دبریدمان اتولیتیک کمک می کند. بدین معنی که بطور خود بخود نسوج مرده محل زخم را حل کرده و از بین می برد. این پانسمان در درمان انواع زخم های حاد و مزمن، ترمیم زخم های سطحی و زخم سوختگی کاربرد داشته و جهت برداشتن بافت نکروز و اسلاف موجود در زخم بسیارمناسب می باشد.

3- آترومن نقره (Atrauman Ag)

آترومن نقره متشکل از یک شبکه پلی آمید آبگریز و نقره اندود شده آغشته به چربی های خنثی از جنس تری گلیسیرید های گیاهی می باشد. هر متر مربع از آترومن نقره حاوی 350 گرم نقره می باشد که به صورت شیمیایی به سطح پانسمان می چسبد. آترومن نقره نسبت به هوا و بخار آب تراوایی دارد و این دو ویژگی آن را گزینه مناسبی جهت درمان زخم های عفونی می نماید. باکتری های گرم مثبت و گرم منفی در سطح پانسمان با یون های نقره که در محیط مطلوب زخم فعال شده اند نیز از بین می روند. اگزودای زخم همراه با باکتری های مرده و آندوتوکسین ها جذب پانسمان های ثانویه می شوند. عدم عبور بافت تازه زخم و یا گرانوله از لابلای منافذ پانسمان و نیز ممانعت از لیچ افتادگی پوست حاشیه ای زخم از ویژگی های دیگر این پانسمان است. این پانسمان در موارد سوختگی، خراشیدگی و له شدگی ها، درمان زخم های سطحی حاد یا مزمن از هر نوع، درمان زخم های عفونی و جلوگیری از عفونی شدن زخم های آلوده کاربرد دارد.

4- تندروت پلاس (Tenderwet plus)

این پانسمان از پلی پروپیلن سبک بافته تهیه شده و نوار های سیلیکونی نازک آن در سطح تماس پانسمان با زخم از چسبندگی آن به زخم جلوگیری می کند. این پانسمان به دو شکل جهت زخم های سطحی و حفره ای موجود می باشد. تندروت پلاس در مدت 72 ساعت بدون نیاز به تعویض بر روی زخم می ماند و فرایند شست و شو و جذب را نیز انجام می دهد. بنابراین این پانسمان به هنگام تعویض به زخم نمی چسبد. میکروب های موجود در زخم توسط پلی هگزامید موجود در پانسمان کشته شده و از برگشت آنها بر روی زخم جلوگیری می شود. تندروت پلاس اجزای سلولی باکتری ها و اگزودا را جذب می کند و در نتیجه زخم تمیز شده و مرطوب نگه داشته می شود. از مزایای دیگر این پانسمان کاهش التهاب زخم، کاهش خارش و  قدرت جذب خوب حتی تحت فشار بوده و قابل استفاده در زخم های پر ترشح و کم ترشح و با قابلیت دبریدمان و پاکسازی سریع زخم می باشد. بطور کلی موارد کاربرد این پانسمان شامل زخم های مزمن مانند زخم فشاری، زخم دیابتی و عروقی است و با قرار دادن روی بافت نکروز زخم های عفونی و غیر عفونی به آماده سازی بستر زخم قبل از گرافت کمک می کند.

5- آلژیسل نقره دار (Algicell silver)

این پانسمان متشکل از کلسیم آلژینات، همراه با ماده آنتی باکتریال نقره است و اثر ضد باکتریایی قوی روی زخم دارد. آلژیسل نقره دار با ایجاد محیط مرطوب کنترل شده سرعت ترمیم زخم را در فاز های مختلف افزایش می دهد. به مرور با جذب ترشحات زخم پانسمان به حالت ژل در می آید و به همین خاطر در زمان تعویض پانسمان دردی احساس نمی شود. این پانسمان باعث تسریع در ایجاد بافت گرانوله و پر شدن حفره ی زخم می شود و مناسب جهت کنترل عفونت موضعی است. موارد کاربرد این پانسمان شامل زخم های عفونی با ترشحات کم یا زیاد و زخم های حفره ای و سطحی است.

6- سوربالگن (Sorbalgon)

سوربالگن یک پانسمان آلژینات کلسیم با قدرت جذب بالاست. پانسمان های آلژینات منشا طبیعی دارند و از جلبک های دریایی به دست می آِیند. این پانسمان برای زخم های دارای اگزودای متوسط و زیاد مناسب است. سوربالگن چه به شکل خشک و چه زمانی که با ترشحات خیس می شود انسجام عالی دارد. این پانسمان در کنترل خون ریزی موثر بوده و بعد از دبریدمان بسیار خوب عمل می کند. سوربالگن به نرمی در زخم های حفره ای قرار می گیرد و با جذب ترشحات، رشته های آن متورم شده تبدیل به ژل مرطوبی می شود که زخم را پر می کند و محیط میکروسکوپی ایده آلی برای التیام زخم فراهم می آورد. به علت شکل پذیری عالی خود در بستر زخم، باکتری های که در عمق زخم جایگزین شده است را جذب و در شبکه ژلاتینی خود محبوس می کند. موارد کاربرد این پانسمان شامل انواع زخم های مزمن، زخم های فشاری، گانگرن دیابتی، زخم های عفونی، تروماتیک، آبسه ها، دمل ها، انواع زخم های حفره ای و تونلی است.


هیچ نظری ارسال نشده است