آلودگی هوا و آلرژی

مکرر شنیده‏ اید که آلودگی هوا باعث تشدید آلرژی می شود. واقعیت این است که عوامل حساسیت زای خارج از خانه مثل گرده‌های درختان و چمن ها و علف های هرز و نیز آلرژنهای جانوری و مایت داخل منزل به ذرات معلق موجود در هوای آلوده متصل می‌شوند و این اتصال سبب تشدید و تقویت حساسیت زایی ذرات آلرژی زا می‌شود.

از سوی دیگر ذرات شیمیایی موجود در هوای آلوده از جمله تركیبات نیترات و رادیكال های آزاد اكسیژن موجب تحریك بیشتر و انسداد و گرفتگی بینی و مجاری هوایی می شوند. این ها بدین معنی است که آلرژی در هوای آلوده تشدید می‌شود. این در حالی است که حتی افرادی كه دارای سابقه آلرژی و حساسیت نیستند در هوای آلوده ، دچار علایمی مانند گرفتگی و آبریزش بینی، گرفتگی صدا، گرفتگی گوش و تورم راههای هوایی می شوند. به منظور پیشگیری از این امر بایستی:
1) حتی الامکان از حضور در فضاهای باز اجتناب کرد و در داخل منزل از دستگاههای تصفیه هوا استفاده نمود.
2) در صورت اجتناب ناپذیر بودن حضور در هوای آلوده، بهتر است از ماسک فیلتردار در فضاهای آزاد استفاده شود. نكته مهم این كه ماسك های معمولی محافظت کافی در برابر هوای آلوده ایجاد نمی كنند چراكه ذرات مضر موجود در هوای آلوده بسیار ریزتر از آن هستند كه توسط ماسك معمولی محافظت شوند.
3) ممکن است لازم باشد مصرف داروهای ضد حساسیت زیر نظر پزشک در شرایط آلودگی هوا بیشتر شود. بیماران آسمی نیز که در شرایط آلودگی هوا مجبور به حضور در فضای آزاد هستند بایستی دارو و اسپری های اورژانسی خود را به همراه داشته باشند تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنند.
4) استفاده از بخور داخل منزل نقشی در کاهش عوارض آلاینده‌های هوا در شرایط آلودگی هوا ندارد چرا که ممکن است به تعلیق و ماندگاری ذرات آلوده در فضای منزل کمک کند.


هیچ نظری ارسال نشده است