رژیم غذایی مبتلایان به دیابت

در هر دو نوع ديابت، بسته به اینکه چه وقت و چه میزان غذا بخورید قند خونتان متفاوت خواهد بود. شما چه دیابتی باشید چه مستعد دیابت، اگر بیش از حد غذا بخورید قند خونتان بالا خواهد رفت و چنانچه به میزان لازم دارو مصرف نکنید، قند خونتان تغييرات شديد خواهد داشت. همچنین اگر قند خون به مدت طولانی بالا بماند عوارضی چون بیماری‌های قلبی، عوارض چشمی، مشکلاتی در پا مانند زخم، بيماری کلیه و غیره در پی دارد.

بنابراین نگه داشتن قند خون در حد نرمال و سلامت می‌تواند دیابت را کنترل و یا عوارض آن را کاهش دهد. یکی از راه‌هایی که می‌توانید قند خون را کنترل نمایید رعایت حجم مناسب رژیم غذایی و تنوع مناسب آن است. در اين صورت لازم است اطلاعاتی در مورد هرم غذایی دیابت داشته باشید.

.

.


هرم غذایی دیابت

هرم غذایی دیابت يک راهنمای عمومی تغذيه در بيماران ديابتی است که میزان مصرف هر نوع ماده غذایی را در طول روز مشخص می‌كند و مشابه هرم غذایی است که روی بسياری از بسته بندی‌های غذایی می‌توانید ببینید.

هرم غذایی دیابتی شش گروه غذايی را شامل می‌شود که گروه‌های بزرگ‌تر غذا در پایین و گروه‌های كوچک‌تر به ترتيب در بالای هرم قرار می‌گيرند. بدين معني كه گروه‌های پايين‌تر نسبت به گروه‌های بالایی بیشتر مورد مصرف قرار می‌گیرند.

میزان مصرف روزانه هر فرد بستگی به تأثیر آن در سلامت شخص دارد .

.

.

  • گروه‌های هرم غذایی و میزان مصرف هر روزه رژيم دیابتی شامل موارد زير است:

- غلات، حبوبات و سبزیجات نشاسته‌ای

این گروه محتوی ویتامین ب و فیبر هستند و میزان مصرف آنها شش وعده یا بیشتر در روز می‌باشد.

.
- میوه‌ها

محتوی ویتامین ث، پتاسیم، فولات و فیبر هستند و میزان مصرف روزانه آن‌ها سه تا چهار وعده می‌باشد.

.
- سبزیجات

محتوی ویتامین ث، آ، فولات و فیبر هستند و میزان مصرف روزانه آن‌ها سه تا پنج وعده می‌باشد.

.
- شیر و لبنیات

منبع کلسیم، پروتئین، ویتامین آ و دی هستند و میزان مصرف روزانه دو تا سه وعده می‌باشد.

.
- گوشت و فرآورده‌های گوشتی

منبع آهن، روی، ویتامین ب و پروتئین بوده و میزان مصرف روزانه آن‌ها دو تا سه وعده می‌باشد.

.
- چربی، شیرینی‌جات

چربی و روغن به علت داشتن کالری بالا باید به میزان خیلی کم مصرف شوند و شیرینی‌جات نیز به دلیل داشتن مقدار قند بالا باید فقط یکبار در روز مصرف شوند.

.

.

  • آیا مصرف نشاسته برای مبتلایان به دیابت مناسب است؟

مواد نشاسته‌ای مانند نان، ماکارونی و پاستا، غلات و سبزیجات نشاسته‌ای مانند ذرت و سیب زمینی به بدن شما انرژی می‌دهد و ویتامین‌ها و مواد معدنی بدنتان را تأمین می‌کنند. بنابراين مصرف آن‌ها بلامانع است. اين در حالی است كه حبوبات کامل نشاسته‌ای برای سلامتی شما مناسب‌تر هستند چون حاوی ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند.

اين تصور عموم که نشاسته برای مبتلایان به دیابت مناسب نیست صحت ندارد. خوردن نشاسته برای هر کسی نشاط‌آور بوده و موجب سلامتی فرد می‌شود و این شامل افراد دیابتی نیز می‌شود که می‌توانند از نشاسته بصورت جانشین در یک وعده مصرف نمایند.

.

.

تغذیه خود را به طرق زیر با دیابت سازگار کنید:

- دانه کامل حبوبات و غلات را به همراه سبوس و پوسته مصرف کنید.

- از ماست با چربی کم یا ماست فاقد چربی یا سس‌ها و کرم‌های بدون چربی به جای سس یا کرم با چربی بالا استفاده نمایید.

- از سس خردل بجاي مایونز در ساندویج استفاده نمایید.

- از سس کم چربی یا مارگارین روی نان ساده یا نان تست استفاده نمایید.

- از غلات در شیر با چربی کم یا بدون چربی استفاده نمایید.

- برای سبزیجات نیز می‌توانید از انواع مختلف آنها توام یا تنها استفاده نمایید مثل کلم بروکلی، کاهو، سیر، پیاز و ...

- میوه‌جات هم در هرم غذایی هم‌سطح سبزيجات می‌باشند مثل سیب ،آب طبیعی میوه جات، توت فرنگی، موز و  ...

- از لبنیات با درصد چربی پایین یا بدون چربی استفاده نمایید، حتی می‌توانید از بستنی استفاده نمایید.

- از گوشت با درصد چربی پایین استفاده نمایید، مرغ و بوقلمون را بدون پوست بپزید.

- تخم‌مرغ را درسته یا با مقدار خیلی کم روغن آماده نمایید.

- در مورد چربی‌ها هم باید چربی و شیرینی را محدود نمایید چون کالری بالا و ارزش غذایی کمی دارند که ریسک بیماری قلبی را در شما بالا می‌برد.

.

.

  • میزان طبیعی گلوکز  خون در افراد دیابتی

ميزان طبيعي قندخون نود تا صد و بيست قبل از غذا و پایین تر از صد و هشتاد، یک تا دو ساعت بعد از غذا می‌باشد. می‌توانید گلوکز خونتان را در میزان سلامت نگه دارید، اگر:

- به میزان مناسب غذا برای هر روز مصرف نمایید.

- در زمان مناسب میان وعده و وعده اصلی را میل نمایید.

- هیچ وعده‌ای را از قلم نیندازید و داروها را به میزان لازم در زمان معین صرف کنید.

- ورزش کنید.

.

مصرف به میزان کافی و در زمان معین بسیار مهم است چون قند خون شما بعد از غذا بالا می‌رود. اگر در یک وعده زیاد بخورید و وعده بعد کم غذا بخورید قند خون شما خیلی زیاد تغییر می‌کند. با اندازه و به موقع خوردن غذا قند خون را در یک سطح نرمال نگه می‌دارد.

.

.

  • نکات مهم تغذیه‌ای حین بروز بیماری در افراد دیابتی

- موقع بيماری، میزان حدود هشت واحد آب یا مایعات بدون کافئین مصرف نمایید.

- اگر بدليل بیماری خاصی كه مبتلا شده‌ايد نمی‌توانید میزان معمولی غذایتان را مصرف نمایید از آب میوه یا سوپ استفاده نمایید.

- اگر هیچ غذایی نمی‌توانید مصرف کنید از سرم رینگر استفاده نمایید، چون اگر کالری دریافتی شما کم باشد دچار هيپوگليسمی یا کاهش قند خون خواهید شد.

- از كنترل قندخون خود مطمئن باشید، ممکن است حتی قند خون شما زمانی که غذایی مصرف نمی‌کنید افزایش يابد.

- با پزشک‌تان در صورتی که تكرر ادرار با فاصله زمانی كمتر از شش ساعت داشتید، تماس حاصل نمایید.

.

.

.

ورزش بر میزان غذایی که می‌خورید موثر است، ورزش سهم مهمی در جهت حفظ سلامت شما بر عهده دارد تا قند خونتان ثابت بماند، پس با پزشک خود در مورد نوع ورزشی که می‌توانید انجام دهید مشورت نمایید، چون فیزیک بدنتان بسیار در حفظ سلامت شما موثر است. در ورزش کردن به نکات زیر دقت کنید:

- به پاهایتان توجه کنید، کفش‌ها و جوراب‌هایتان از جنس مناسب و خشک باشد.

- به قرمزی یا تورم پاها بعد از ورزش دقت نمایید، چنانچه دچار تورم، زخم یا قرمزی شد به پزشک‌تان اطلاع دهید.

- دو لیوان آب برای هر بیست دقیقه تمرین قبل از ورزش و بعد از ورزش مصرف نمایید حتی زمانی که احساس تشنگی نمی‌کنید.

- قبل و بعد از ورزش پنج تا ده دقیقه بدن‌تان را گرم و آماده نمایید.

برای مثال ابتدا آهسته راه بروید و سپس تندتر و نهایتاً با راه رفتن آهسته به ورزش خاتمه دهید.

- قند خونتان را قبل و بعد از ورزش چک نمایید و وقتی که قند خون ناشتایتان بالای سیصد رفت نباید ورزش نمایید و چنانچه قند خونتان زیر صد بود یک میان وعده کوچک مصرف نمایید.

- موارد مرتبط با کاهش قندخون و راه‌های برخورد با آنها را بدانید.

.

.

  • ۱۳ ماده‌ی غذایی برای تنظیم قند خون دیابتی‌ها

.


- سیب

اکثر متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند حتماً در رژیم غذایی یک فرد دیابتی سیب باشد زیرا این میوه کالری بسیار پایینی دارد و فیبرش که همان پکتین است بسیار بالا بوده و جلوی گرسنگی را می‌گیرد.

به این دلیل به کاهش قند خون نیز بسیار کمک می‌کند.

.


- جو

می‌توان جو را جایگزین برنج سفید کرد تا میزان قند خون بعد از صرف غذا حدود ۷۰ درصد کاهش یابد و تا ساعت‌ها ثابت بماند. زیرا فیبرهای محلول جو، هضم را کند کرده و سبب جذب تدریجی قند می‌شوند. جوی دو سر نیز همین خاصیت را دارد به طوری که مصرف آن باعث می‌شود بین آنزیم‌های هضم‌کننده در معده و ترکیبات کربوهیدراتی غذا یک سد چسبناک به وجود بیاید. در نتیجه دستگاه گوارش مدت طولانی‌تری غذا را در خود نگه داشته و قندها به تدریج وارد خون می‌شوند.

افرادی که رژیم مدیترانه‌ای دارند و روغن زیتون ، میوه و سبزی‌ها، غلات و گوشت کم‌چرب می‌خورند کمتر به دیابت و ناراحتی‌های قلبی و عروقی دچار می‌شوند.

.


- گوشت گاو و مرغ

می‌توانید قسمت‌های کم چرب گوشت گاو را انتخاب کنید و یک‌چهارم بشقابتان را در هر وعده غذایی به آن اختصاص دهید. رساندن به اندازه پروتئین به بدن باعث می‌شود مدت طولانی‌تری سیر بمانید و در صورت لاغر شدن حجم بافت ماهیچه‌ای‌تان کاهش نیابد. در ضمن، مصرف پروتئین به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کند. گوشت سینه مرغ نیز در مقایسه با ران یا سایر قسمت‌ها چربی کمتری دارد و خوردن این گوشت نیز برای ایجاد تنوع در برنامه غذایی روزانه به مبتلایان دیابت توصیه می‌شود.

.


- میوه‌های قرمز و بنفش

انواع میوه‌های قرمز و بنفش مانند انگور قرمز، انار، آلو سیاه، آلبالو و گیلاس، کلم قرمز و چغندر حاوی ترکیبی طبیعی به نام آنتوسیانین هستند.

محققان می‌گویند این رنگ‌دانه‌ها می‌توانند سبب کاهش قندخون شده و در عین حال محرک تولید انسولین در بدن باشند.

.


- کلم بروکلی

این سبزی غنی از کروم بوده که در طولانی مدت نقشی اساسی و مهم در تنظیم قندخون دارد. در ضمن این سبزی ازمنابع غنی ویتامین C است بنابراین عادت به مصرف آن به صورت خام و بخارپز شده به این بیماران توصیه می‌شود.

.


- هویج

هویج، یکی از منابع طبیعی غنی از بتاکاروتن است که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش داده و قند خون را تنظیم کند.

در گذشته تصور بر آن بود که هویج باید از برنامه غذایی دیابتی‌ها حذف شود در حالی که این روزها توصيه مي شود مصرف این سبزی می‌تواند آثار مفیدی را برای افراد ديابتي داشته باشد.

.


- ماهی

یکی از دلایل مرگ‌ و میر بیماران دیابتی، ابتلا به ناراحتی‌های قلبی–عروقی است و مصرف یک یا دو بار ماهی در هفته می‌تواند این احتمال را تا حدود قابل توجهی کاهش دهد. از سوی دیگر، اسیدهای چرب موجود در این منبع پروتئینی احتمال ابتلا به دیابت، مقاومت در برابر انسولین و التهاب را که از جمله فاکتورهای اصلی ابتلا به ناراحتی‌های قلبی–عروقی است، پایین می‌آورد.

.


- دانه کتان

دانه‌های کتان غنی از پروتئین، فیبر، چربی‌های خوب (از نوعی که درماهی موجود هستند) و منیزیم است. یادتان باشد که این ترکیبات همگی قندخون را تنظیم کرده و به سلول‌ها در جذب  انسولین کمک می‌کنند. بنابراین چه بهتر که آن را در برنامه غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

.


- شیر و ماست

این‌ها مواد غذایی غنی از پروتئین و کلسیم هستند و می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند. از سوی دیگر این مواد مقاومت در برابر انسولین را از بین می‌برند. پس روزانه یک لیوان شیر و یک لیوان ماست کم‌چرب میل کنید.

.


- گردو

گردو حاوی مقادیر بالایی فیبر و پروتئین بوده و قند موجود در آن به آهستگی جذب می‌شود. می‌توانید روزانه دو عدد از این مغز را در وعده‌های غذایی‌تان میل کنید.

.


- روغن زیتون

روغن زیتون طلای مایع نامیده می‌شود زیرا حاوی ترکیبات ضدالتهابی قوی است که با آسپیرین قابل مقایسه است. افرادی که رژیم مدیترانه‌ای دارند و روغن زیتون، میوه و سبزی‌ها، غلات و گوشت کم‌چرب می‌خورند کمتر به دیابت و ناراحتی‌های قلبی و عروقی دچار می‌شوند. هر دوی این بیماری‌ها در پی التهاب در بدن به وجود می‌آیند. برخلاف کره، چربی خوب روغن زیتون سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین نشده و حتی این مقاومت را کاهش می‌دهد.

.


- کره بادام زمینی

تحقیقات به تازگی نشان داده‌اند، مصرف کره بادام زمینی می‌تواند اشتها را کم کرده و سبب سیری بیشتر فرد در مقایسه با زمانی شود که مواد قندی کم فیبر مصرف می‌کند.

در ضمن، کره بادام زمینی غنی از چربی‌های غیراشباعی است که می‌توانند قند خون را تنظیم کنند پس برای تنوع این خوراکی را در صبحانه‌تان بگنجانید.

.


- نان سبوس‌دار

مصرف زیاد نان سفید می‌تواند مقاومت بدن به انسولین را افزايش داده و سبب بالارفتن قندخون شود در صورتی که نان سبوس‌دار دقیقاً برعکس عمل می‌کند. به همین دلیل مصرف این ماده غذایی به جای نان سفيد در رژیم افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌شود.

.

.

.

---------------------------------------------------------------------------------


هیچ نظری ارسال نشده است